poniedziałek, 9 grudnia 2013

12 niedoszłych towarzyszy Doktora

We wczesnych latach Doctora Who Towarzysze często wstępowali do załogi TARDIS, gdy po prostu nie mieli gdzie pójść. Do Władcy Czasu i jego współpodróżników często dołączały sieroty i pasażerowie na gapę.


W dzisiejszych czasach Doktor stał się odrobinę bardziej wybredny; cytując Dziewiątego Doktora „bierze tylko najlepszych”. Oczywiście, na każdą Amy, Donnę czy Jo Grant przypada kilku takich, którym nie udało się dostąpić tego zaszczytu – czy to przez psikus losu, czy brak predyspozycji potrzebnych do prowadzenia życia, w którym bieganie odgrywa tak wielką rolę.

Z wyborem zawężonym do postaci z odcinków od 2005 roku, przedstawiamy Wam 12 niedoszłych towarzyszy Doktora:


12. Adam Mitchell (Bruno Langley) z odcinków „Dalek” i „The Long Game”

KTO? Młody geniusz z odległego wtedy 2012 roku. Adam pracował dla „właścicela” Daleków, Henry’ego Van Stattena. Przygarnięty przez Doktora na życzenie Rose, okazał się niegodny zaufania próbując wykorzystać swoją wiedzę wyniesioną z przyszłości.

OSTATNIO WIDZIANY: Bezceremonialnie wywalony z TARDIS, Adam został pozostawiony sam sobie, prowadząc ciche życie człowieka, w którego czole zainstalowano dziwne kosmiczne urządzenie.11. Joan Redfern (Jessica Hynes) z odcinków “Human Nature” I “The Family of Blood”

KTO? Nauczycielka Joan Redfern skradła serce Doktora w czasie gdy występował on pod postacią Johna Smitha – człowieka, i do tego nauczyciela.

OSTATNIO WIDZIANA: po pokochaniu ludzkiej formy Doktora, Joan nie mogła zaakceptować go jako Władcę Czasu ani przeboleć faktu, że jego przybycie do jej szkoły pociągnęło za sobą tyle śmierci i zniszczenia.


10. Jackson Lake (David Morrisery) z odcinka „The Next Doctor”

KTO? Wiktoriański nauczyciel matematyki, Jackson Lake, który po nieprzyjemnym spotkaniu z Cybermanem i jego odwrotnie działającą matrycą pamięci nabrał przekonania iż to on jest Doktorem. Zrekrutował swoją osobistą Towarzyszkę, zbudował swoją własną niby-TARDIS, po czym próbował stawić czoła Cybermenom.

OSTATNIO WIDZIANY: Po odzyskaniu własnej świadomości i zapewnieniu prawdziwemu Doktorowi należnych słów uznania za przybycie z odsieczą, Lake zaprosił Dziesiątego Doktora na Świąteczny Obiad.


9. Lynda Moss (Jo Joyner) z odcinków „Bad Wolf” i „The Parting of the Ways”

KTO? Lynda “pisane przez Y” Moss to młoda dama, która, ku utrapieniu Rose Tyler, wpadła w oko Doktorowi. Po ucieczce z domu Big Brothera na platformie Gamestation, znalazła nić porozumienia z Doktorem dzięki ich wspólnemu zamiłowaniu do reality shows.

OSTATNIO WIDZIANA: Niestety, mimo że Lyndzie udało się uciec Davinadroidowi, miała ona mniej szczęścia z Dalekami, którzy podczas swego ataku zafundowali jej śmierć poprzez wybuchową dekompresję.


8. Rita (Amara Karan) z odcinka „The God Complex”

KTO? Rita, studentka medycyny, była jedną z gości w domu-więzieniu Minotaura. Jej inteligencja zaimponowała Doktorowi, który zdążył już nawet „zwolnić” Amy Pond!

OSTATNIO WIDZIANA: Niestety, Rita padła ofiarą Minotaura i nie przeżyła swojej pierwszej przygody z Doktorem.


7. Astrid Perth (Kylie Minogue) z odcinka „Voyage of the Damned”

KTO? Dzielna Astrid, kelnerka na pokładzie statku kosmicznego Titanic, stała u boku Doktora w czasie dość pokaźnej świątecznej katastrofy. Koniec końców uratowała planetę nadziewając niecnego Maxa Capricorne’a na wózek widłowy, niestety sama również przy tym ginąc.

OSTATNIO WIDZIANA: Astrid została częściowo zrekonstruowana przez system teleportacji do formy trochę bardziej materialnej niż echo, a Doktor pozwolił jej atomom rozpierzchnąć się po przestrzeni kosmicznej.


6. Canton Everett Delaware III (Mark Sheppard) z odcinków „The Impossible Astronaut” i „Day of the Moon”

KTO? Były agent FBI, wezwany przez prezydenta Nixona aby rozwikłać zagadkę niezwykłych telefonów przychodzących do Białego Domu, później dołączył do Doktora w bitwie przeciw zakonowi Cisza. Dzięki swojemu poczuciu humoru radzi sobie i z kosmitami, i z podróżnikami w czasie, został więc wiernym sojusznikiem Doktora.

OSTATNIO WIDZIANY: w zależności od Waszej definicji „ostatnio” – żądając niewykonalnego od Richarda Nixona w Owalnym Gabinecie  w 1969, albo przybywając z kanistrem paliwa na pogrzeb Doktora w 2011.


5. Brian Williams (Mark Williams) z odcinków „Dinosaurs on a Spaceship” i „The power of Three”

KTO? Brian to ojciec Rory’ego – załapał się przypadkiem na przejażdżkę TARDIS kiedy Doktor wziął Amy i Rory’ego na eksplorowanie statku kosmicznego w 2367 roku. Będący człowiekiem do bólu praktycznym Brian poczuł przy Doktorze dreszcz przygody, co otwarło mu oczy na cuda Wszechświata.

OSTATNIO WIDZIANY: Brian wziął na siebie obowiązek podlewania roślinek, kiedy Amy i Rory po raz kolejny odlecieli na pokładzie TARDIS.  Briana widzimy po raz ostatni w wyciętej scenie „P.S.”, spotykającego swojego adoptowanego wnuczka.


4. Madame de Pompadour (Sophia Myles) z odcinka „The Girl in the Fireplace”

KTO? Jeanne Antoinette Poisson, znana również jako Reinette, była kochanicą francuskiego króla Ludwika XV. Dorastała w pokoju z kominkiem, z którego od czasu do czasu wychodził Doktor, by pomóc jej uporać się z obserwującymi ją tykającymi droidami z 51-ego wieku, na których statku wylądował.

OSTATNIO WIDZIANA: Doktor gotów był dołączyć do niej na „wolnej ścieżce”, ale Reinette umarła zanim zdążył do niej wrócić.


3. Craig Owens (James Corden) z odcinków „The Lodger” i „Closing Time”

KTO? Craig był chwilowym współlokatorem Jedenastego Doktora, a potem jego przyjacielem, zupełnie nieświadomym tego, że na piętrze jego domu maskuje się wehikuł czasu. Dzielenie mieszkania z Doktorem było dla niego przygodą, która zrewolucjonizowała jego życie i zmotywowała do wyznania miłości przyjaciółce – Sophie.

OSTATNIO WIDZIANY: Kiedy już odparł z Doktorem atak Cybermenów, Craig wrócił do zabawy w wesołą rodzinkę razem z Sophie oraz ich synem Archiem (znanym wcześniej jako „Stormageddon, Mroczny Władca Wszechrzeczy”).


2. Jenny (Georgia Moffet) z odcinka “The Doctor’s Daughter”

KTO? Jenny to klon wygenerowany z komórek pobranych od Doktora. Mimo że stworzono ją do celów militarnych, Doktor pokazał jej, że można żyć całkiem inaczej – to jest, jak tylko otrząsnął się z szoku ponownego rodzicielstwa.

OSTATNIO WIDZIANA: Mimo że ewidentnie oddała życie za Doktora biorąc na siebie przeznaczoną dla niego kulę, Jenny jakimś cudem przetrwała, szybko przywłaszczyła sobie najbliższy statek i ruszyła do gwiazd, gdzie czekało na nią mnóstwo przygód i jeszcze więcej biegania.


1. Sally Sparrow (Carey Mulligan) z odcinka “Blink”

KTO? Natykając się na Łkające Anioły, Sally weszła i zaplątała się w życie Doktora poprzez serię wiadomości które dla niej zostawił.  Aby połączyć Władcę Czasu z jej zagubioną TARDIS, złożyła kawałki opowieści rozciągające się od napisów pod starą tapetą po dodatki na płycie DVD.

OSTATNIO WIDZIANA: Osobiście spotkawszy w końcu Doktora we wcześniejszym momencie jego osi czasu, Sally przekazała mu wszystkie informacje, których będzie potrzebował aby zostawić jej instrukcje, po czym odprowadziła wzrokiem, odbiegającego  z Marthą w kierunku  jakiejś niecierpiącej zwłoki katastrofy.

4 komentarze:

 1. Poprawka do Adama Mitchella: http://tardis.wikia.com/wiki/Prisoners_of_Time

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że nie pociągnęli dalej wątku Sally Sparrow...

  OdpowiedzUsuń
 3. Powinni zrobić odcinek z Jenną...

  OdpowiedzUsuń
 4. Rita z "The God Complex" byłaby świetna.

  OdpowiedzUsuń

Witaj w świecie Doctor Who!